Spotkanie z Panią Katarzyną Pytlarz
13 marca 2024 r. po Mszy św. wieczornej, w salce na plebani przy parafii św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach odbyło się wyjątkowe spotkanie z panią Katarzyną Pytlarz - autorką książek „Cuda świętego Józefa” oraz innych pozycji o tematyce religijnej. Spotkanie zorganizowane zostało dzięki zaangażowaniu ks. prof. Lucjana Bielasa, w ramach comiesięcznych wykładów dla Bractwa św. Józefa.
Wystąpienie gościa z Krakowa poprzedziła wspólna modlitwa wszystkich zebranych oraz krótka historia kultu św. Józefa w Jaworznie zaprezentowana przez ks. prof. Bielasa.
W pierwszej części spotkania p. Katarzyna przypomniała, że rozkwit kultu św. Józefa w Kościele przypadł na wiek XIX. W 1870 r. papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Papież Leon XIII w roku 1889 wydał List, będący najbardziej obszernym i bogatym dokumentem, jaki kiedykolwiek papieże ogłosili ku czci Przybranego Ojca Pana Jezusa. Stąd też wzięła swój początek modlitwa: „Do ciebie, o święty Józefie”. Papież Jan XXIII św. Józefowi powierzył Sobór Watykański II, włączył też jego imię do kanonu Mszy św. W 1989 r. św. Jan Paweł II ogłosił Adhortację apostolską o św. Józefie - Redemptoris Custos, a w 2013 r. papież Franciszek, kontynuując zamierzenia papieża Benedykta, włączył imię św. Józefa do wszystkich modlitw eucharystycznych i oddał pod jego pieczę Watykan. Ważnym okresem w Kościele katolickim był ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Świętego Józefa trwający od 8 grudnia 2020 do 8 grudnia 2021roku. Pani Katarzyna podkreśliła także, że wielu świętych Kościoła, w tym św. Alfons Maria Liguori, św. Teresa z Avili, św. Bernardyn ze Sieny, św. Bernard z Clairvaux czy ojciec Pio, zwracało się do św. Józefa i zawsze byli wysłuchani. Siostrę Faustynę zaś św. Józef osobiście poprosił o codzienne odmawianie pewnej modlitwy, obiecując swą szczególną pomoc i opiekę.
W drugiej części spotkania pani Katarzyna podzieliła się swoją osobistą historią spotkania św. Józefa. Miało to miejsce tuż po maturze, w Krakowie na ul. Poselskiej w Klasztorze Sióstr Bernardynek, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz św. Józefa. Autorka przyznała, że choć na tym obrazie św. Józef prezentowany jest jako starszy mężczyzna, ona - podobnie jak Josemaria Escriva - wyobraża go sobie jako młodego, silnego, o kilka, być może, lat starszego od Maryi, ale w sile wieku i pełnego ludzkiej energii. Tylko taki człowiek mógł pokonać trudy podróży z Nazaretu do Betlejem, potem do Egiptu, z powrotem do Nazaretu, czy podejmować wysiłek pielgrzymowania do Jerozolimy.
Oblubieniec Maryi przez okres studiów orędował w sprawach pani Katarzyny, wspierał w troskach, wybawiał w trudnych sytuacjach, pomagał podejmować dobre i trafne decyzje czy np. opanować obszerny materiał w krótkim czasie i zdać egzaminy. Po studiach pomógł znaleźć jej dobrą pracę w wydawnictwie katolickim. Ambasadorka św. Józefa codziennie czuje jego nieustanną opiekę i działanie w swoim życiu.
Wśród przyjaciół i znajomych naszego gościa jest wiele osób, które udając się po wsparcie do św. Józefa na Poselską nigdy się nie zawiodły. Także siostry Bernardynki były i są świadkami wielu cudów i łask za pośrednictwem Opiekuna Odkupiciela. Pani Katarzyna postanowiła zebrać i opisać te cuda w książce. Po wydaniu pierwszej, ze względu na ogromną ilość materiałów, trzeba było wydać drugą i kolejne. Autorka przyznała, że podczas procesu ich tworzenia szatan się wściekał i robił wiele, żeby nie powstały. Dzięki opiece Cieśli z Nazaretu powstała seria 5 tomów „Cuda św. Józefa”. Zajdziemy w nich wiele autentycznych świadectw osób, które otrzymały różnorodne łaski za przyczyną św. Józefa, podziękowania, wzruszające listy pisane przez dzieci, a także modlitwy, akty zawierzenia i wiele więcej. Opisane tam historie pokazują, że nie ma rzeczy czy sprawy, w której św. Józef by nie zadziałał, nie zainterweniował. Przekonać się także można, że św. Józef ma poczucie humoru.
Spotkanie zakończyła modlitwa oraz zawierzenie św. Józefowi. Oczywiście można było nabyć książki, które autorka opatrzyła własnoręczną dedykacją i autografem. Obecność licznej grupy słuchaczy, świadczy nie tylko o głębokim zainteresowaniu osobą św. Józefa, ale także przekonaniu, że Szczęśliwy, kto sobie Patrona Józefa ma za Opiekuna.
Agnieszka Pałka
Fot: Jan Juraszek