XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”

                                                                                           

 

            Dnia 9 października 2021 r. papież Franciszek rozpoczął w Rzymie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja".

          Otwierając ten synod, Ojciec Święty pragnie by w jego pracach uczestniczyli nie tylko Biskupi. Zaprasza on wszytskich ochrzczonych do uczestnictwa w procesie słuchania i rozeznawania woli Bożej dla Kościoła. Dlatego też prace synodalne potrwają aż dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a w 2023 r. - powszechna.

W diecezji sosnowieckiej pierwszą fazę zainaugurowano w niedzielę 17 października 2021 r., podczas uroczystej Mszy Świętej w bazylice katedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP, pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Kaszaka.

W katedrze na wspólnej Eucharystii, a zarazem na początku drogi synodalnej, spotkali się przedstawiciele wszystkich parafii, delegacje ruchów i stowarzyszeń katolickich z terenu całej diecezji. Wraz z biskupem i obecnymi kapłanami modlono się o owoce synodu w diecezji sosnowieckiej oraz za wszystkich, dzięki którym się on odbywa.

Na zakończenie Mszy Świętej ks. Andrzej Nackowski oraz p. Ewa Łopatka, którzy zostali ustanowieni diecezjalnymi osobami kontaktowymi odpowiedzialnymi za I fazę procesu synodalnego w diecezji sosnowieckiej, odebrali dekrety z rąk ks. bp. Grzegorza Kaszaka.

Natomiast delegaci i koordynatorzy parafialni otrzymali z rąk Ordynariusza Vademecum, pomocne w przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu synodalnego we własnych parafiach.

Konsultacje synodalne będą trwały we wszystkich parafiach naszej diecezji
od 17.10.2021 do 15.02.2022 r.
Każdy, bez wyjątku, jest zaproszony do tego by przyjść i podzielić się swoim doświadczeniem życia i uczestnictwa w misji Kościoła.

 

            Także w naszej parafii będą trwały konsultacje synodalne prowadzone przez księdza Proboszcza oraz parafialny zespół koordynacyjny synodu, w skład którego wschodzą: p. Jan Juraszek oraz p. Agnieszka Pałka. Są oni gotowi, by w tym czasie wysłuchać każdego, kto zechce wypowiedzieć się na tematy proponowane przez Ojca Świętego.

Swoje refleksje i przemyślenia można składać także w formie pisemnej w specjalnej skrzynce znajdującej się przy wyjściu z kościoła. Na spotkanie i rozmowę, można także umówić się osobiście lub zostawiając dane do kontaktu w zakrystii.

 

W celu konsultacji można też kontaktować się bezpośrednio z diecezjalnym zespołem koordynacyjnym wysyłając swoje sugestie na adres e-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Bądź dzwoniąc pod telefon:

1) ks. Andrzej Nackowski tel. 662 521 419

2) p. Ewa łopatka tel. 662 521 280

 

Telefony kontaktowe czynne do zakończenia konsultacji diecezjalnych dnia 15.02.2022 r.